Skok na osrednjo vsebino





}

Delovni čas

PONEDELJEK – PETEK od 06:00 do 17:00

1. in 3. SOBOTA v mesecu od 08:00 do 12:00

Ostale dni, prazniki – ZAPRTO

+386 (0)2 545 93 10

info@cerop.si

Direktorica: Simona Biro

Pokličite nas

+386 (0)2 545 93 10

Logo CEROP

Pišite nam

info@cerop.si

CEROP Puconci

SVETOVNI DAN LOČEVANJA ODPADKOV
Aktualno
Odpadki
”Ko nam gre bolje, zavržemo več. V času gospodarske krize zavržemo malo manj.” (Cena plastike, 2019) Pred sedmimi leti smo z namenom ozaveščanja o pomenu ločevanja in ohranjanja naravnih virov, prvič obeležili Svetovni dan ločevanja odpadkov. Za Svetovnim dnevom ločevanja odpadkov stoji fundacija Global Recycling Foundation, ki k šestim najpomembnejšim naravnim virom (voda, zrak, nafta, […]

”Ko nam gre bolje, zavržemo več. V času gospodarske krize zavržemo malo manj.”

(Cena plastike, 2019)

Pred sedmimi leti smo z namenom ozaveščanja o pomenu ločevanja in ohranjanja naravnih virov, prvič obeležili Svetovni dan ločevanja odpadkov.

Za Svetovnim dnevom ločevanja odpadkov stoji fundacija Global Recycling Foundation, ki k šestim najpomembnejšim naravnim virom (voda, zrak, nafta, zemeljski plin, premog in minerali), dodaja ”sedmi vir”. To je ločevanje.

Pri fundaciji opozarjajo, da je ločevanje ključni del krožnega gospodarstva, ki pomaga varovati naše naravne vire. Z ločevanjem vsako leto prihranimo več kot 700 milijonov ton emisij CO₂. Do leta 2023 bi se naj ta količina povečala na 1 milijardo ton.

Analize kažejo, da posamezni prebivalec Slovenije v povprečju pridela skoraj pol tone odpadkov na leto. Ob visokemu številu zbranih odpadkov na posameznika v Sloveniji, je spodbudni podatek, da se uvrščamo med vodilne države v Evropski uniji na področju ravnanja z odpadki.

Spomnimo, da smo po prehodu v novo tisočletje bili deležni velikih sprememb – opuščanje odlagališč, vzpodbujanje ločevanja odpadkov in začetek gradenj tovarn za predelavo odpadkov. V tem kontekstu se je vzpostavil tudi CEROP.

Kljub trudu, ki ga v krogotoku ločevanja vložijo gospodinjstva, pravni subjekti in nenazadnje sodelavci iz našega centra, se soočamo z izzivom. Že več let se po državi nabirajo kupi odpadne embalaže.

 

Predlagamo ogled dokumentarnega filma Cena plastike, kjer je Sarah Neubauer raziskala in predstavila vzrok za kopičenje odpadkov v naših centrih. Kljub produkciji iz leta 2019, so njena dognanja še vedno aktualna.

Pomembno se je ozavestiti, da odvečne stvari ne pomenijo nujno odpadka. Če v gospodarstvu predstavljajo ”sedmi vir”, jim dajmo priložnost tudi v gospodinjstvih!

V našem Centru predelave in ponovne uporabe predmete pripravimo za vnovično rabo in tako preprečimo, da bi odpadek sploh nastal.

Za prevzem pohištva in večjih kosov nas pokličite na 051 628 540, manjše predmete pa lahko prinesete v trgovinico, ki se nahaja v Medgeneracijskem središču Mensana na Slomškovi ulici 49 v Murski Soboti.

VIRI:

Global Recycling Day (b. d.). https://www.globalrecyclingday.com/

Sarah Neubauer (scenaristka). (2019, februar). Cena plastike. [dokumentarni film]. TV Slovenija. https://365.rtvslo.si/arhiv/dosje/174598338