Namen svetovnega dneva ločevanja odpadkov je povečati zavedanje o pomenu ločevanja odpadkov za trajnostni razvoj in ohranjanje našega planeta.
Ste vedeli, da štiričlanska družina v povprečju ustvari na dan več kot 4 kg komunalnih odpadkov?
Kljub povečanju deleža ločenih odpadkov izkušnje kažejo, da se še vedno večino odpadkov odvrže v zabojnike za preostale komunalne odpadke. Prvi korak ločevanja odpadkov se začne v gospodinjstvu oziroma tam, kjer odpadek nastane. Nepravilno odloženi odpadki niso primerni za nadaljnjo reciklažo.
Zakaj je ločevanje tako pomembno in kaj se zgodi z določenimi vrstami odpadkov?
Približno 30% gospodinjskih odpadkov predstavljajo biološki odpadki, ki jih predelamo v kompost in jih vrnemo v naravni krog. V kolikor se biološki odpadki znajdejo med ostalimi komunalnimi odpadki to povečuje nastanek toplogrednih plinov in povečanje količin odpadkov na odlagališču.
Zbiranje stekla je zelo pomembno, vse ločeno zbrane frakcije stekla namreč gredo v steklarne, kjer odpadno steklo predelajo v nove izdelke in na ta način preprečujemo nastanek neželenih odpadkov.
Zabojnike s kosovnimi odpadki prevzamejo v sortirnici kosovnih odpadkov, kjer jih delavci ročno in mehansko ločijo na frakcije in jih pripravijo za nadaljnjo reciklažo.
Zelo pomembno je tudi posebno zbiranje nevarnih odpadkov, ker vsebujejo nevarne snovi za okolje in ob nepravilnem odlaganju lahko ogrozijo vodne vire, prst in zrak, kar ima lahko hude posledice na naše zdravje.
In kam z odvečnimi še uporabnimi stvarmi?
Med odvečnimi stvarmi se velikokrat znajdejo tudi še uporabni predmeti, ki jih lahko oddate v centre ponovne uporabe. V našem Centru predelave in ponovne uporabe predmete pripravimo za vnovično rabo in tako preprečimo, da odpadek sploh nastane. Za prevzem pohištva in večjih kosov nas pokličite na 051 628 540, manjše predmete pa lahko prinesete v trgovinico, ki se nahaja v Medgeneracijskem središču Mensana na Slomškovi ulici 49 v Murski Soboti.
Vestno in odgovorno ločevanje odpadkov je ključni korak za prihodnost našega planeta.
Ne pozabite, da vsak korak šteje.