Skok na osrednjo vsebino





}

Delovni čas

PONEDELJEK – PETEK od 06:00 do 17:00

1. in 3. SOBOTA v mesecu od 08:00 do 12:00

Ostale dni, prazniki – ZAPRTO

+386 (0)2 545 93 10

info@cerop.si

Direktorica: Simona Biro

Pokličite nas

+386 (0)2 545 93 10

Logo CEROP

Pišite nam

info@cerop.si

CEROP Puconci
Pojasnilo v zvezi z obračunavanjem obdelave biološko razgradljivih odpadkov
Arhiv

Spoštovani! Čeprav smo se z izvajalci javne službe zbiranja odpadkov dogovorili, da ob prvem obračunu obdelave biološko razgradljivih odpadkov na položnicah povzročitelji odpadkov (gospodinjstva) dobijo tudi pisno informacijo oziroma obvestilo, zakaj in na kakšen način se obračunava obdelava biološko razgradljivih odpadkov, je pri tehnični izvedbi prišlo do napake, zato je v javnosti precej vprašanj okrog […]


Spoštovani!

Čeprav smo se z izvajalci javne službe zbiranja odpadkov dogovorili, da ob prvem obračunu obdelave biološko razgradljivih odpadkov na položnicah povzročitelji odpadkov (gospodinjstva) dobijo tudi pisno informacijo oziroma obvestilo, zakaj in na kakšen način se obračunava obdelava biološko razgradljivih odpadkov, je pri tehnični izvedbi prišlo do napake, zato je v javnosti precej vprašanj okrog tega. Sicer smo dodatno utemeljitev vsem posredovali preko Radia Murski val v kar izčrpni informaciji, zato smo prepričani, da vsi, ki želijo dobiti informacijo o tem, to informacijo že imajo. Ne glede na vse navedeno pa vam (občinam), ki ste formalno zadolžene za organizacijo ravnanja z odpadki pošiljamo dodatno pojasnilo v zvezi s tem.

Pojasnilo v zvezi z obračunavanjem obdelave biološko razgradljivih odpadkov:

V skladu z Uredbo o ravnanju z biološko razgradljivimi kuhinjskimi odpadki in zelenim vrtnim odpadom (Uradni list RS, št. 39/10) je od 01. julija 2011 naprej za gospodinjstva obvezno ločeno zbiranje biološko razgradljivih kuhinjskih odpadkov in zelenega vrtnega odpada od ostalih komunalnih odpadkov. Na podlagi prej omenjene uredbe ima vsak posameznik možnost zbiranja teh odpadkov v doma izdelanem kompostniku ali pa se mora vključiti v organiziran odvoz teh odpadkov in sicer z zbiranjem v rjavih zabojnikih. Uveljavitev prej omenjene uredbe je povzročila znaten upad količin mešanih komunalnih odpadkov in hkrati porast količin biološko razgradljivih odpadkov, ki jih sprejemamo v regijski center za ravnanje z odpadki – na podlagi podatkov za prvih deset mesecev leta 2012 se je količina biološko razgradljivih odpadkov v primerjavi z letom poprej povečala za več kot 30 %.

Pri procesu obdelave biološko razgradljivih odpadkov nastajajo stroški v višini 74,00 EUR/t, saj je proces kompostiranja oziroma obdelave biološko razgradljivih odpadkov zelo zahteven in predstavlja: sprejem biološko razgradljivih odpadkov in njihovo razvrščanje – sortiranje po kvaliteti, potem aktivni del kompostiranja, ki se izvaja 6-8 tednov in med drugim zahteva 2x dnevno mešanje biološko razgradljivih odpadkov na zasipnicah, ki so na odprtem platoju in imajo urejene prezračevalne kinete, ki služijo za aktivno prezračevanje in odvod izcednih vod iz kompostnih zasipnic ter odsesavanje zraka in čiščenje le-tega v biofiltru in končno mletje strukturnega biološkega materiala in pripravo kompostne mešanice za končno uporabo. Ob vsem tem so potrebna stalna vzorčenja kompostov, saj ima naš biološko obdelan odpad ustrezne certifikate v skladu z IPPC dovoljenjem, ki ga imamo pridobljenega v CEROP d.o.o. tudi za področje obdelave biološko razgradljivih odpadkov.

Približno 20 % vseh biološko razgradljivih odpadkov uspemo pri kompostiranju pripraviti kot čisti kompost I. kategorije, ki ga lahko tudi prodamo, pri čemer je povprečna cena tone kvalitetnega komposta do 20,00 EUR/t, odvisno od količin, ki jih posamezni kupec prevzame. Ostali del obdelanih biološko razgradljivih odpadkov predstavlja kompost II. kategorije, ki se ga pod določenimi pogoji lahko uporablja za njivske površine, vendar je dejansko za prevzemnike zastonj ter ostanek – približno 40 %, ki pa predstavlja inertni odpad in je brez vplivov na ozračje, saj ne oddaja toplogrednih plinov, zato ga je možno odložiti na odlagališče. 

Glede na vse navedeno je bila na seji Sveta ustanoviteljic, ki je pristojen organ za sprejemanje cen storitev CEROP d.o.o., sprejeta odločitev, da se zaradi znatnega povečanja količin biološko razgradljivih odpadkov, del neposrednih stroškov obdelave zaračunava od 1. septembra 2012 v višini 37,00 EUR/t, kar predstavlja sicer le cca 50 % dejanskih stroškov. Ostali stroški se delno pokrivajo iz prodaje komposta I. kategorije in iz ostalih dejavnosti znotraj podjetja.

Sam način obračuna opravljene storitve poteka glede na skupno količino povzročenih biološko razgradljivih odpadkov v posamezni občini v posameznem mesecu, ta se med uporabnike porazdeli glede na velikost zabojnika in frekvenco odvoza. Pri tem je ob izdaji prvih položnic prišlo v večih primerih do situacije, ko posamezno gospodinjstvo oziroma povzročitelj odpadkov poseduje zabojnik za biološko razgradljive odpadke, formalno pa te odpadke doma kompostira in zabojnika ne uporablja. Ker je imetnik zabojnika mu je izvajalec javne službe zbiranja odpadkov po sistemu razdelitve količin biološko razgradljivih odpadkov na vse lastnike zabojnikov obračunal obdelavo biološko razgradljivih odpadkov, čeprav formalno teh ne oddaja zbiralcu. Seveda pa je to problem, ki je povezan z relacijo med povzročiteljem odpadkov in zbiralcem odpadkov, zato CEROP d.o.o. na tovrstne pripombe ne more odgovarjati.

FRANC CIPOT, direktor CEROP d.o.o.